@include("simple_client.php"); Fregata - Biuro Turystyki Skandynawskiej => Wycieczki, noclegi, promy, ¦winouj¶cie - Zapraszamy
Wycieczki jedno i kilkudniowe do Skandynawii, Berlina, Tropical Island Noclegi - Apartamenty ¦winouj¶cie Bilety promowe do Szwecji i Skandynawii Rejsy po porcie i 44 wyspach - Katamaran
Wycieczki, rejsy, bilety - Biuro turystyczne Fregata Wycieczki jednodniowe Wycieczki do legolandu Wycieczki do skandynawii Wycieczki do Kopenhagi Biuro wycieczkowe ¦winouj¶cie Rezerwacja apartamentów w ¦winouj¶ciu Apartamenty ¦winouj¶cie Rejsy na latarnie Bilety promowe do Skandynawii - Szwecji i Danii
 

 
Kronika z rejsu Costa Pacifica (5-12 pa¼dziernika 2009 roku)


 

 
Poniedzia³ek, 5 pa¼dziernik 2009 roku. W ¶rodku nocy wyruszamy ze ¦winouj¶cia. Samochodem jedzie nas siedem osób. Rysiek z Al±, Dorota, Roman i ich syn Robert oraz Basia i Andrzej- czyli my. Tak zaczyna siê nasza zesz³oroczna, jesienna wyprawa.

 

Na lotnisko Berlin Schoenefeld docieramy oko³o godziny 4 rano. Za pó³ godziny odprawa. Start o 6.30. Lot przebiega spokojnie. Po wschodzie s³oñca podziwiamy czê¶ciowo pokryte ¶niegiem Alpy. Na lotnisku Malpensa pod Mediolanem l±dujemy o 8.10. Przesiadamy siê do autokaru, który zawiezie nas do Savony. Autostrada wiedzie przez liczne tunele, wiadukty i mosty. Odleg³o¶æ blisko 200 km pokonujemy w niespe³na trzy godziny. W Savonie, przy nabrze¿u terminalu Palacrociere, czeka na nas „COSTA PACIFICA”. Ogromny statek pasa¿erski zbudowany w stoczni w Genui, oddany do eksploatacji w 2009 roku ( d³ugo¶æ 290m, szeroko¶æ 35,5m; 13 pok³adów, 1504 kabin, tona¿ 114 500t; prêdko¶æ eksploatacyjna 21,5 wêz³a). Statek zabiera ponad 3000 pasa¿erów i ma 1100 osób za³ogi. Zaokrêtowanie ponad dwóch tysiêcy osób odbywa siê do¶æ sprawnie. W okrêtowej recepcji otrzymujemy magnetyczn± Kartê „Costa”, bêd±c± zarówno dokumentem to¿samo¶ci, kluczem do drzwi kabiny i kart± p³atnicz±. Po drodze w automacie rejestrujemy swoje karty kredytowe VISA.

 

Kabina, w której zamieszkali¶my na czas rejsu, ma 18 m2 powierzchni i jest wyposa¿ona na poziomie cztero gwiazdkowego hotelu. K±piel pod prysznicem i mi³y ch³odek panuj±cy w kabinie do¶æ szybko przywracaj± nam si³y. Szybko rozpakowujemy baga¿e i le¿±c odpoczywamy. Z okna rozpo¶ciera siê widok na budynki nadmorskiego bulwaru. O godzinie 17 statek odcumowuje i bierze kurs na Barcelonê ( 342Mm). Zaraz po wyj¶ciu na morze- niespodzianka. Kapitan og³asza æwiczebny alarm do opuszczenia statku. W pasach ratunkowych udajemy siê na miejsce zbiórki - pok³ad ³odziowy B lewa burta. Cz³onkowie za³ogi za pomoc± czytnika kart w b³yskawicznym tempie dokonuj± sprawdzenia obecno¶ci.

 

Na pok³adzie statku mówi siê piêcioma oficjalnymi jêzykami: w³oskim, angielskim, francuskim, niemieckim i hiszpañskim. Codziennie wieczorem pasa¿erowie otrzymuj± biuletyn pok³adowy „Today” z informacjami na temat planu imprez na nastêpny dzieñ oraz dziennik z najwa¿niejszymi wiadomo¶ciami ze ¶wiata. Interaktywna telewizja- z braku czasu- s³u¿yæ nam bêdzie jedynie do ¶ledzenia trasy rejsu i prognozy pogody.

 

Obiad o 19 w My Way Restaurant na trzecim pok³adzie. Przy stole siedzimy wraz z Arlet± i Grzegorzem. Obs³uguj±cy nas kelner Mario jest Peruwiañczykiem. Liczne potrawy s± serwowane w ilo¶ciach stosunkowo niewielkich. Wszystko po to, by zakosztowaæ ich jak najwiêcej. Oczywi¶cie, bez przesady. Po obiedzie, który trwa prawie do godziny 21, nasza grupa zbiera siê w barze na 9 pok³adzie na krótkie spotkanie zapoznawczo- organizacyjne. Przed 22 jeste¶my ju¿ w teatrze na „Fantasy Show”. Tutaj codziennie przez godzinê bêdziemy podziwiaæ artystów z ca³ego ¶wiata, tancerzy, piosenkarzy i ró¿nego rodzaju zabawiaczy. Po przedstawieniu zwiedzamy statek. Podziwiamy wystrój barów, restauracji, kasyna i galerii handlowej. Nocne ¿ycie na statku okazuje siê byæ niezwykle intensywne. Bardzo zmêczeni l±dujemy w koi gdzie¶ oko³o drugiej w nocy. Mo¿emy siê wyspaæ. Do Barcelony statek zawinie dopiero o godzinie 13.

 

Z opó¼nionym ¶niadaniem nie ma ¿adnego problemu. Ca³y czas na pok³adach 9 i 10 czynne s± bufety Self Service Restaurant La Paloma. Podobnie jest z lunchem, który mo¿na spo¿yæ b±d¼ w New York New York Restaurant, b±d¼ na szybko w La Paloma. Organizowane przez Costa wycieczki fakultatywne na l±dzie s± do¶æ drogie, a poza tym przewodnicy mówi± wy³±cznie w jednym z piêciu oficjalnych jêzyków. Dla nas ¶winoujskie Biuro Turystyczne „Fregata” organizuje wycieczki za o wiele ni¿sz± cenê, zapewniaj±c przy tym polskiego przewodnika. Po lunchu i powitaniu drugiej czê¶ci naszej grupy wsiadamy do naszego, „polskiego” autokaru i z Adamem- wybitnie kompetentnym polskim przewodnikiem- zwiedzamy Barcelonê. Najpierw katedra La Sagrada Familia. To ¶wi±tynia rzymsko- katolicka, której budowa trwa od 1924 roku. Jej ukoñczenie zaplanowano na rok 2026, dok³adnie w rocznicê ¶mierci Antonio Gaudiego, architekta i projektanta katedry. Zachwycamy siê niecodzienn± bry³± ¶wi±tyni. Nastêpnie jedziemy do Parku Guell zaprojektowanego przez ju¿ wspomnianego Antonia Gaudiego. Ogl±damy fantazyjne budynki, dziwne budowle, rze¼by i mozaiki. Wokó³ rozbrzmiewa arabska i kataloñska muzyka. Na placu otoczonym pofalowan±, pokryt± piêkn± mozaik± d³ug± ³aw± oraz pomiêdzy kolumnami niezwykle oryginalnego systemu magazynowania wody kwitnie handel wyrobami z tak obecnie modnego szk³a murano. Z parku jedziemy na Stadion Olimpijski. Po drodze mijamy piêkne budynki- dzie³a zaprojektowane przez s³ynnych na ca³y ¶wiat kataloñskich architektów modernistów. Ze wzgórz otaczaj±cych miasto od pó³nocy podziwiamy panoramê miasta. Barcelona podana w kilkunastogodzinnej pigu³ce, ale za to w jak¿e wspania³ej formie. Pe³ni wra¿eñ wracamy na statek.

 

O 19 statek wychodzi na morze, a my udajemy siê na obiad do restauracji. Costa Pacifica obiera kurs na Palma de Mallorca (126 Mm). Wieczorem w teatrze wystêpuje Mike Pidone w repertuarze Franka Sinatry. Rano jeste¶my w porcie. Pogoda extra. Szybkie ¶niadanie i w drogê. Widok miasta zapiera dech. Zamawiamy taksówki. Trzy godziny zwiedzania miasta za jedyne 25 euro od osoby. Taksówkarze dok³adnie wiedz± gdzie nas zawie¼æ i co pokazaæ. A w Palma de Mallorca jest co zwiedzaæ, jest co podziwiaæ. Bli¿sze dane o obiektach przekazuje nam Ania, przewodniczka z Fregaty. Najwa¿niejsze z zabytków to ogromna katedra z najwiêksz± na ¶wiecie rozet± (witra¿) o ¶rednicy 13,3 metra i jedyny w Europie zamek o okr±g³ej bryle. ¦redniowieczny, doskonale utrzymany Castillo de Bellver. Palma de Mallorca jest piêkna; ¿al siê z ni± rozstawaæ. Niestety, o godzinie 13 wyj¶cie statku z portu. Kurs na Tunis (432 Mm). Dzieñ spêdzamy na górnych pok³adach, k±pi±c siê w basenach i korzystaj±c z jaccuzi. Tak¿e w tym dniu, zgodnie z sugesti± szefa „Fregaty” Ryszarda, organizujemy dzieñ polski. Ubrani w bia³o czerwone koszulki, czapeczki i szaliki polskiego kibica rozgrywamy mecz w siatkówkê no¿n± i rêczn±. Najpierw graj± panowie, potem panie. Jest super, jest weso³o. Budzimy powszechne zainteresowanie. Mimo, ¿e polska grupa z Fregaty liczy zaledwie 52 osoby i w porównaniu do kilkusetosobowych ekip z W³och, Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Japonii jest ledwie zauwa¿alna, to tylko nas staæ by³o na zorganizowanie „narodowej” imprezy. Wieczorem Wielka – „Gala Dinner”. Obowi±zuj± stroje wieczorowe. Pocz±tek w teatrze, gdzie poznajemy kapitana Ignazio Giardia i jego starszych oficerów, ³±cznie z lekarzem i kapelanem. Nastêpnie w restauracji szampan i obiad wzbogacony o wystêp za³ogi z podk³adem w³oskich przebojów. Po obiedzie, ju¿ w teatrze, podziwiamy rewelacyjn± rewiê „ Afro Marimba Dance Company”. Zachwyt budz± nie tylko wystêpy artystów ale tak¿e techniczna strona obs³ugi przedstawienia. Ruchome elementy sceny, o¶wietlenie, lasery, a przede wszystkim niesamowicie wspania³e nag³o¶nienie. Po teatrze, jak co dzieñ, spotykamy siê w klubie s³uchaj±c muzyki, tañcz±c i popijaj±c drinki lub wspania³± w³osk± kawê.

 

 

W czwartek 8 pa¼dziernika, w po³udnie, cumujemy w Tunisie. Afryka wita nas potê¿nym upa³em. Schodzimy na l±d. Autobusem z przewodniczk± Fatim± Nabli, Polk± mieszkaj±c± od 28 lat w Tunezji, jedziemy do Kartaginy, potem do Niebieskiego Miasta. W Kartaginie, ogl±damy do¶æ s³abo wyeksponowane pozosta³o¶ci miasta zniszczonego przez Rzymian w 146 roku przed nasz± er±, w tym pozosta³o¶ci amfiteatru, a tak¿e czê¶ciowo uszkodzone ogromne cysterny na wodê(124m d³ugo¶ci i 8 m szeroko¶ci), któr± doprowadzano akweduktem z oddalonego o 130 km ¼ród³a w masywie górskim. Sidi Bou Said czyli Niebieskie Miasto budzi zrozumia³e zainteresowanie.

 

Zwiedzamy muzeum- dom arabski, pijemy pyszn± zielon± herbatê, któr± tutaj obowi±zkowo czêstuje siê go¶ci. Zaliczamy sklepiki z ró¿norodnym towarem. W koñcu zmêczeni upa³em docieramy na statek. K±piel przywraca nam si³y. O 19 godzinie statek wychodzi z portu. Kurs na La Valletta na Malcie (229,2 Mm). W restauracji mi³e zaskoczenie. Menu napisane w jêzyku polskim. Dzi¶ w teatrze „I have a dream”. Wokalistka Kasia Wysocka pozdrawia nas po polsku. Rozbawieni ruszamy do Lido Calipso, by tañczyæ w gor±cych rytmach. A¿ do rana trwa „Italia Night”.

 

Ju¿ pi±tek. O 8.30 cumujemy w porcie La Valletta. Nazwa pochodzi od imienia rycerza, który dowodzi³ obron± miasta przed Turkami w 1565 roku. La Valletta by³a g³ówn± siedzib± rycerzy zakonu ¶w. Jana- joanitów, pó¼niej zwanych rycerzami maltañskimi. Miejskim autobusem jedziemy do dzielnicy po³o¿onej na wzgórzu. Z ogrodów Upper Barrakka Garden rozci±ga siê wspania³y widok na port. Przebywa w nim wiele jednostek, ale najwiêksz± i najwspanialsz± jest nasza Costa Pacifica. Wra¿enie robi te¿ nowoczesna, fregata niemieckiej marynarki wojennej. Zwiedzamy Fort ¶w. Elmo, Pa³ac Wielkich Mistrzów, gdzie podziwiamy malowid³a i flamandzkie gobeliny, Katedrê ¦wiêtego Jana z XVI wieku i Muzeum Katedralne. Tu ogl±damy ostatnie dwa obrazy wielkiego w³oskiego artysty Caravaggia. Na statek wracamy piechot±, co rusz podziwiaj±c wspania³e pa³ace i ko¶cio³y, w tym Auberge de Castille, niegdy¶ kwaterê portugalskiej legii w zakonie joanitów a obecnie siedzibê premiera Malty. Pó¼nym popo³udniem ¿egnamy siê z Malt±. Statek obiera kurs na Palermo na Sycylii (240 Mm). Wieczorem Chef”s Gala Dinner urozmaicona wystêpami kelnerów, a w teatrze „Daniel Show”, czyli wystêp znakomitego komika z rewelacyjnym numerem ze strusiem. Na dobranoc „C- Talent”, fina³ odpowiednika naszego programu Szansa na sukces. 10 pa¼dziernik. Od rana jeste¶my w Palermo. Wynajêtym autobusem zwiedzamy miasto. Najpierw klasztor i katakumby ojców Kapucynów. Katakumby, w których znajduje siê oko³o o¶miu tysiêcy zabalsamowanych zw³ok osób duchownych i sycylijskiej bur¿uazji, dostarczaj± ponoæ mocnych wra¿eñ. Kilkana¶cie osób, w tym my i ma³e dzieci, rezygnuje ze zwiedzania. Wraz z Basi± bierzemy „wypo¿yczone” Klarê i Dominika na spacer uliczkami miasta. Nastêpnie ju¿ ca³± grup± zwiedzamy Teatr Masimo, bêd±cy jednym z najwiêkszych tego typu obiektów w Europie, potem katedrê. Podziwiamy bramy wjazdowe do miasta i fontannê Pretoria, zwan± fontann± Wstydu (bodaj¿e w XVII wieku siostry zakonne maj±ce swój klasztor nieopodal fontanny, nie mog±c znie¶æ widoku rze¼b nagich cia³, poobrywa³y wszystkim postaciom nosy; innych czê¶ci cia³a nie odwa¿y³y siê dotkn±æ). W ogrodzie botanicznym robimy zdjêcia w¶ród powietrznych korzeni ogromnego figowca tzw. Dusiciela. Na zakoñczenie zaliczamy bazar, ci±gn±cy siê kilometrami w w±skich uliczkach bardzo zaniedbanego starego miasta. Czê¶æ grupy udaje siê na pla¿ê, by za¿yæ morskiej k±pieli.

 

Reszta decyduje siê na dodatkowy turystyczny objazd Palermo taksówkami i powrót na statek. O godzinie 17 odbijamy. Costa Pacifica bierze kurs na port Civitavecchia (253,9 Mm). W teatrze wystêp brzuchomówcy Samuela Barletti i jego lalek: ma³pki i lwi±tka. Widownia pok³ada³a siê ze ¶miechu. Gwo¼dziem programu by³ jednak skecz z udzia³em osób z widowni. Artysta wybra³ du¿ego, grubego Niemca i naszego kolegê z grupy Paw³a. Ubra³ ich w fartuszki. W³ocha z rysunkiem mêskich majtek, a Polaka z rysunkiem damskiej bielizny. W odpowiednim momencie ¶ciska³ jednego z nich za rêkê, a ten zgodnie z umow± otwiera³ usta- udaj±c ¿e mówi. W tym samym czasie brzuchomówca „wypowiada³” zdania, imituj±c k³ótniê w³oskiej pary. Ubaw po pachy. Niedziela. Jeste¶my w porcie Civitavecchia. Po ¶niadaniu wsiadamy do autokaru i wyruszamy do Rzymu. Przewodniczk± jest mieszkaj±ca tutaj Polka. Kolejno podziwiamy Zamek ¶w. Anio³a, którego mniejsza kopia jest w ¦winouj¶ciu,

 

Koloseum, Forum, Kapitol i Plac Wenecki, Panteon- zamienion± na ko¶ció³ rzymsk± „¶wi±tyniê wszystkich bogów”.

 

Obok Panteonu, w lodziarni, kupujemy rewelacyjnie smaczne lody, a potem sorbet truskawkowo- melonowy.

 

Pe³ni uznania dla tutejszych lodziarzy ruszamy dalej. Wkraczamy do Watykanu.

 

Stoimy w d³ugiej, ale do¶æ szybko postêpuj±cej kolejce. Zwiedzamy bazylikê ¶wiêtego Piotra i podziemia w których znajduj± siê sarkofagi papie¿y, w tym grobowiec Jana Paw³a II. Wra¿enia z pobytu w wiecznym mie¶cie s± jedyne w swoim rodzaju, trudne do opisania. Wieczorem wyp³ywamy do Savony (197 Mm). Po obiedzie, w teatrze, muzyczny „Sport Show” a potem „Noche Latina”. Od pó³nocy pakujemy nasze walizki, które oznakowane pomarañczowymi paskami z danymi identyfikacyjnymi w³a¶ciciela do godziny 1 musz± znale¼æ siê przed drzwiami kabiny.

Poniedzia³ek, 12 pa¼dziernik. Savona.

 

Idziemy na ostatnie w tym rejsie ¶niadanie i czekamy na wyznaczon± godzinê zej¶cia ze statku. Wreszcie nasza kolej. Przy trapie przedstawiciele za³ogi ¿ycz± nam szczê¶liwej drogi i ponownego rejsu na ich statku. ¯egnamy „Costa Pacificê”. Pakujemy siê do autokaru, który zawiezie nas do stolicy Lombardii Mediolanu.

 

Samolot mamy dopiero wieczorem. Pobyt w Mediolanie przeznaczamy na zwiedzanie miasta. Odwiedzamy Costelo Sforzesco (Zamek Sforzów), Katedrê, najs³ynniejsz± operê ¶wiata La Scala i po¶wiêcone jej muzeum, bazylikê ¶wiêtego Ambrogio, Galeriê Vittorio Emanuele II, gdzie maj± swoje sklepy najelegantsze i najdro¿sze domy mody. W galerii- na szczê¶cie, a tak¿e by daæ zado¶æ tradycji- krêcimy m³ynek na piêcie trzymaj±c j± na jajach kolorowego mozaikowego byka. Chodz±c ulicami miasta zauwa¿amy, ¿e w odró¿nieniu od Palermo, tutaj wszystkie domy maj± odnowione fasady. Jest czysto i mimo silnego wiatru przyjemnie. W kawiarni wypijamy wspania³± w³osk± kawê, do tego zjadamy wielkie ciacho i ¿egnamy Mediolan.

 

Wsiadamy do autokaru i jedziemy na oddalone o 50 km lotnisko Malpensa. Odprawa. Oczekiwanie na wej¶cie na pok³ad samolotu trochê siê d³u¿y. Mamy czas na zakupy w sklepie wolnoc³owym. Wreszcie o 21.30 startujemy. Nad Alpami samolot wpada w turbulencje. Przez kilka minut trzepie nami ca³kiem, ca³kiem. Ala i Dorota wpadaj± w panikê. Chyba udawan±, gdy¿ lekarstwo w postaci szampana jest nad wyraz skuteczne. W Berlinie jeste¶my tu¿ po godzinie 23. Szybko zd±¿amy na parking do samochodu i ruszamy do ¦winouj¶cia.

Wspania³a wyprawa dobieg³a koñca.

 

Na ekranie komputera ogl±damy zdjêcia, tworzymy albumy, przegl±damy zestawy oryginalnych fotografii i przewodniki. Przypominamy sobie miejsca gdzie jeszcze nie tak dawno byli¶my. Na pó³kê, do zestawu dok³adamy kolejne porcelanowe dzwoneczki- pami±tki z odwiedzonych miast. Ju¿ czas by my¶leæ o nastêpnej wycieczce wielkim statkiem pasa¿erskim. Jak± wybraæ trasê? Prawd± jest bowiem twierdzenie, ¿e kto raz zasmakowa³ podró¿y statkiem pasa¿erskim, kto odkry³ zalety zwiedzania ¶wiata w ten w³a¶nie sposób, ten bêdzie marzyæ o kolejnym rejsie. A marzenia s± po to, by d±¿yæ do ich spe³nienia.

 
05.10 - 12.10.2009r.
Barbara i Andrzej

 

Wycieczka do legolandu

Od 190 PLN
 

Wycieczki do laponii - NIEZWYK£A LAPONIA Z FREGAT¡

 

Wycieczki do Norwegii - Norwegia w zimowej szacie

Od 3850 PLN
 

Rejsy statkiem do skandynawii

 

Wycieczka do Skandynawii - Norwegia Oslo oraz Dania Kopenhaga. Gor±co zapraszamy

 

Droga Troli - Wycieczka do Norwegii - Oslo - Fiordy - Przygoda

 

Rejs po morzu ¦ródziemnym - 8-dniowy

 

Rejs wycieczkowy po morzu ¦rudziemnym

 

”Meet Santa” to oferta skierowana zw³aszcza dla rodzin z ma³ymi dzieæmi, które zawsze marzy³y, aby nie tylko odwiedziæ Miko³aja z Laponii, ale równie¿ zamieszkaæ w samym sercu krainy zorzy... na krêgu polarnym...w wiosce samego Miko³aja, tu¿ obok Jego biura !

 

Wycieczka - Szlak Pielgrzymów do ¶w. Olafa

 
Program wycieczki:

Dzieñ 1

21:00 spotkanie z przewodnikiem na Terminalu Promowym w ¦winouj¶ciu, zaokrêtowanie na promie; godz. 22:30 wyj¶cie promu ze ¦winouj¶cia do Ystad, dyskoteka, nocleg.

Dzieñ 2 06:30 przyj¶cie promu do Ystad..........................

 

Nocujemy w ¦winouj¶ciu w apartamencie a bawimy siê w  Tropical Island

Od 299 PLN