@include("simple_client.php"); Fregata - Biuro Turystyki Skandynawskiej => Wycieczki, noclegi, promy, ¦winouj¶cie - Zapraszamy
Wycieczki jedno i kilkudniowe do Skandynawii, Berlina, Tropical Island Noclegi - Apartamenty ¦winouj¶cie Bilety promowe do Szwecji i Skandynawii Rejsy po porcie i 44 wyspach - Katamaran
Wycieczki, rejsy, bilety - Biuro turystyczne Fregata Wycieczki jednodniowe Wycieczki do legolandu Wycieczki do skandynawii Wycieczki do Kopenhagi Biuro wycieczkowe ¦winouj¶cie Rezerwacja apartamentów w ¦winouj¶ciu Apartamenty ¦winouj¶cie Rejsy na latarnie Bilety promowe do Skandynawii - Szwecji i Danii
 

OPISY WYCIECZEK

UWAGA!
Aktualne terminy, ceny oraz ¶wiadczenia zawarte w cenie znajduj± siê w serwisie rezerwacyjnym
"Wycieczki
On-line" - kliknij i sprawd¼
PROGRAMY WYCIECZEK na koñcu informacji praktycznych

Praktyczne informacje dla wyje¿d¿aj±cych na wycieczkê do Norwegii

Norwegia kojarzy siê z krajem wiecznej zimy, gdzie nawet latem temperatury niewiele ró¿ni± siê od tych, w jakich przechowujemy ¿ywno¶æ w naszych lodówkach. Nic bardziej b³êdnego! Wzd³u¿ wybrze¿y norweskich przep³ywa ciep³y pr±d Golfsztrom, ogrzewaj±c znacznie tê czê¶æ Europy. Nad morzem temperatury zim± nieznacznie spadaj± poni¿ej zera, a latem bywa tu cieplej ni¿ w Polsce. Lato w Norwegii trwa praktycznie od koñca maja do koñca wrze¶nia. Nasze trasy wycieczek przebiegaj± oko³o 1000 km przed ko³em podbiegunowym wiêc dni s± bardzo d³ugie. Okres wrze¶nia jest równie¿ atrakcyjny jak czerwiec czy lipiec z tym, ¿e w czerwcu i lipcu ze wzglêdu na ogólnie panuj±cy os±d o temperaturach w Norwegii jest bardzo du¿o turystów. Zw³aszcza tych z Japonii i Ameryki co sprawia, ¿e miejsca naturalne s± przez nich zak³ócane.

Kiedy jechaæ, podró¿
Norwegiê zwiedzaæ najlepiej od po³owy maja do po³owy wrze¶nia.Podró¿uj±c w maju i na pocz±tku czerwca mamy okazjê widzieæ Norwegiê w przekroju trzech pór roku - zima,wiosna,lato. Trzeba jednak pamiêtaæ, ¿e w maju i we wrze¶niu czê¶æ dróg mo¿e byæ jeszcze lub ju¿ zamkniêta.Dojazd do Norwegii nie jest trudny, ale te¿ nie nale¿y do naj³atwiejszych. Jad±c z naszym biurem trzeba pokonaæ Morze Ba³tyckie i zachodnie wybrze¿e Szwecji. Jest to odleg³o¶æ ze ¦winouj¶cia ok. 600 km i jad±c autostrad± nie ma w zasadzie co ogl±daæ do samej granicy z Norwegi±. Dlatego te¿ tê odleg³o¶æ pokonujemy w nocy komfortowym autokarem. Przepiêkne widoki na naszej trasie rozpoczynaj± siê ju¿ od samego rana gdy wje¿d¿amy na most i ogl±damy Idellfjord na granicy Szwecji z Norwegi±. Wprawdzie w autokarze jest klimatyzacja ale zalecamy zabraæ ze sob± co¶ do przykrycia i pod g³owê ma³± poduszkê.

Któr± wycieczkê wybraæ?
Proponujemy Pañstwu 3 podstawowe warianty wycieczek.

I.Wycieczka-Oslo i 3 fiordy(008/F/bn),
jest to wycieczka krótka i bardzo tania , ale niestety pozbawiona ogl±dania przepiêknych widoków potê¿nych,surowych skalistych fiordów oraz dzikiego górskiego krajobrazu.Równinny krajobraz nie kojarzy siê z Norwegi±, ale raczej ze Szwecj±. Trzy fiordy, które zobaczymy to fiord Iddelfjord na granicy szwedzko-norweskiej, Oslofjord nad którym po³o¿one jest stolica Oslo oraz fiord wewnêtrzny Tyrifjord oddalony od Oslo ok. 30 km. Fiordy te s± fiordami w my¶l terminologii geograficznej ale nie fiordami znanymi z fotografii i podrêczników. Oferta ta jest adresowana dla turystów chc±cych zwiedziæ stolicê Norwegii oraz zaznaæ przedsmaku widoku fiordów.Program ten ze wzglêdu na krótki czas wycieczki polecamy szczególnie turystom przebywaj±cym na wczasach w ¦winouj¶ciu i okolicach.
II.Wycieczka-"Fiordy i Oslo" (008/MF/1n/¦w,
jest to wycieczka adresowana dla turystów chc±cych ujrzeæ widoki stromych skal i morskiej wody wdzieraj±cej siê w g³±b l±du, dla turystów chc±cych zobaczyæ fiordy jakie znaj± z najlepszych ilustracji do podrêczników geografii oraz plakatów i wydawnictw po¶wiêconych Norwegii.W programie tym zapewniamy nocleg w miejscowo¶ci po³o¿onej nad samym fiordem. Niew±tpliwie wielk± atrakcj± turystyczn± tego programu jest rejs po Sognefjorden, najd³u¿szym fiordzie (204 km) wdzieraj±cy siê g³êboko w l±d oraz po jego odnodze Naeroyfjorden, bêd±cego najwê¿szym fiordem Norwegii.
III.Wycieczka - "Fiordy i lodowiec,Oslo" (021/FL/3n/¦w),
jest to wycieczka dla turystów chc±cych du¿ej pobyæ w¶ród dzikiej natury fiordów.Niew±tpliwie najwiêksz± atrakcj± turystyczn±(oprócz rejsu po Sognefjorden) jest wyprawa na jeden z licznych jêzorów lodowca Jostedalsbreen-najwiêkszy europejski lodowiec. Dwa noclegi w sercu fiordów oraz jeden w Oslo sprawiaj±, i¿ oprócz zwiedzania mo¿emy wypocz±æ i g³êbiej poznaæ naturê Norwegii.
Program "Fiordy,droga Trolli,Oslo" (21/FDTO/4n/¦w,
jest to program uzupe³niaj±cy zwiedzanie Norwegii.W programie tym,oprócz urzekaj±cej przyrody nie brak równie¿ cudów wspó³czesnej techniki,takich jak kolejka Flam oraz najd³u¿szy na ¶wiecie tunel drogowy(24,5 km).Jedn± z najwiêkszych atrakcji turystycznych (oprócz rejsu po Sognefjorden)tego programu, bêd±c± ¿elaznym punktem wiêkszo¶ci wycieczek do Norwegii,jest Droga Trolli.Jazda t± w±sk± i strom± drog± o 11 bardzo ostrych zakrêtach to mro¿±ce krew w ¿y³ach wspaniale prze¿ycie.
Program"Fiordy i lodowiec,Oslo-samolot" (021/FL/4n/Wawa/Lot)
to program dla turystów wygodnych i dla tych co nie maj± za du¿o czasu
Stworzyli¶my ten program z my¶l± o umo¿liwieniu do³±czenia do grupy zwiedz±jcej Norwegiê. Samolotem z Warszawy do Oslo, szczegó³owy program na naszych stronach.

Lodowiec
Jostedalsbreen jest najwiêkszym lodowcem sta³ego l±du Pó³nocnej Europy. Zajmuje powierzchniê 487 km2. Z lodowca odchodzi 22 tzw. ramion oraz jêzorów. Corocznie ponad 30 tysiêcy turystów odwiedza Nigardsbreen. Doskonale zachowany krajobraz przed lodowcem mówi wiele o historii zlodowacenia.
Jostedalsbreen jest ju¿ od d³u¿szego czasu postrzegane jako atrakcyjne miejsce dla piechurów i lubi±cych wspinaczki. Dolina lodowca Nigardsbreen w Jostedalen jest jedn± z najbardziej uczêszczanych atrakcji turystycznych w obrêbie Sognefjord. Od wielu lat oprowadzanie po lodowcu i górach jest tradycj± doliny Jostedalen. Jostedalen Breforarlag – za³o¿ony w 1987 roku – kontynuuje wieloletnie tradycje przewodnictwa i oferuje szeroki zakres wypraw po lodowcu i po ska³ach z ró¿nymi typami tras – górskimi i skalistymi. Nasi autoryzowani przewodnicy i instruktorzy posiadaj± najwy¿sze kwalifikacje przewodnictwa i instrukta¿u na lodzie i ¶niegu. Dobrze znaj± zarówno Jostedalsbreen jak i Jotunheimen. Wszyscy przewodnicy mówi± po angielsku. W³a¶ciciele Jostedalen Breforarlag s± cz³onkami Miêdzynarodowego Zwi±zku Przewodnictwa Górskiego co gwarantuje bezpieczeñstwo podczas wypraw.

Pogoda i jak siê ubraæ.
Wiosna i lato a szczególnie wrze¶niowe s³oneczne, kolorowe babie lato, dostarczy nieporównywalnie piêknych wra¿eñ. Trzeba jednak pamiêtaæ, ¿e w tym regionie Skandynawii panuj± raczej umiarkowane temperatury. Przypominamy, ¿e wiêkszo¶æ trasy wiedzie przez srogie, górskie tereny i pogoda jest jak w górach – czêsto zaskakuj±ca, od przenikaj±cego ch³odu po upa³y. Opady s± mniej wiêcej równomiernie roz³o¿one w ci±gu ca³ego roku, szczególnie na zachodnim wybrze¿u (tam, gdzie bêdziemy). Wystêpuj± jednak anomalia pogodowe, np. w marcu podczas pobytu w Oslo chodzili¶my tylko w samych koszulkach i to z podwiniêtymi rêkawami a w czerwcu wszyscy uczestnicy wycieczki trzê¶li siê z zimna i to w kurtkach.Na fiordach a zw³aszcza podczas rejsu promami oraz w górach dokuczliwy mo¿e byæ ch³odny wiatr, przed którym ochroni odpowiednia odzie¿. Zalecamy ubraæ siê ciep³o nie zapominaj±c jednak o letnich ubraniach.Najlepiej ubraæ siê "na cebulkê", nak³adaj±c kilka warstw,które mo¿na zdejmowaæ, w zale¿no¶ci od warunków atmosferycznych. Nale¿y zwróciæ uwagê na wygodne obuwie, poniewa¿ w programie przewidujemy trochê chodzenia a zw³aszcza w drodze na lodowiec. Do chodzenia po samym lodowcu dostaniemy stosowne obuwie oraz zabezpieczenia.

Noc polarna - wystêpuj±ce w strefach polarnych zjawisko, kiedy s³oñce przebywa pod horyzontem ponad 24 godziny. Podczas polarnej nocy rolê ¼ród³a ¶wiat³a przejmuje Ksiê¿yc.
Dzieñ polarny - zjawisko wystêpuj±ce w strefach polarnych tj. na obszarach ograniczonych kolami podbiegunowymi, polegaj±ce na niechowaniu siê s³oñca poni¿ej linii horyzontu przez co najmniej 24 godziny. D³ugo¶æ dnia polarnego jest zró¿nicowana, od 24 godzin na terenach po³o¿onych na szeroko¶ciach geograficznych wyznaczaj±cych ko³a podbiegunowe do 6 miesiêcy na samych biegunach. Zjawisko dnia polarnego wystêpuje przemiennie z wystêpowaniem zjawiska nocy polarnej.

Zorza Polarna - to zjawisko naturalne, powodowane przez nak³adane elektrycznie cz±stki s³oneczne przenikaj±e do atmosfery ziemskiej. Inna znana nazwa to Aurora Borealis - ¶wit pó³nocy. Zorza polarna mo¿e pojawiaæ siê nagle, wype³niaj±c niebo potê¿nymi ³ukami w postaci widmowych smug w kolorze zielonym, ¿ó³tym, czerwonym i fioletowym, które tañcz± nad horyzontem, by ponownie znikaæ.. Wszystkie wycieczki opisane w programach Norwegia w zimowej szacie daj± szanse zobaczenia zorzy polarnej, jednak sam niespodziewany charakter zjawiska powoduje, ¿e nie mo¿na zagwarantowaæ jej pojawienia siê. Chocia¿ na najni¿szych szeroko¶ciach geograficznych zorzê widywano pod koniec wrze¶nia, jej wyst±pienie w rejonie pó³nocnego ko³a podbiegunowego jest najbardziej prawdopodobne w okresie miêdzy listopadem a marcem.

Norwegia
- pañstwo po³o¿one w Europie Pó³nocnej, w zachodniej czê¶ci Pó³wyspu Skandynawskiego. Graniczy ze Szwecj±, Finlandi±, Rosj±. Powierzchnia kraju wynosi 323 878 km² Stolica - Oslo Liczba mieszkañców 4,5 mln.
Ludno¶æ
- Blisko 97% wszystkich mieszkañców stanowi± Norwegowie. Pó³nocn± czê¶æ kraju zamieszkuje niewielka ilo¶æ Lapoñczyków i Finów, a po³udniowa Szwedów i Duñczyków. Dominuj±c± religi± jest luteranizm. Przeciêtna d³ugo¶æ ¿ycia wynosi dla mê¿czyzn 73 lat, a dla kobiet 79 lat.
Warunki naturalne
- Wiêksz± czê¶æ powierzchni Norwegii zajmuj± Góry Skandynawskie, z najwy¿szym szczytem Galdhopiggen (2469 m.n.p.m.). Znajduje siê tu ponad 160 tysiêcy jezior. Najwiêksze z nich (Mjosa) po³o¿one jest w po³udniowo-zachodniej czê¶ci kraju. Lasy pokrywaj± oko³o 25% powierzchni kraju. Klimat morski, na po³udniu umiarkowanie ciep³y, dziêki wp³ywowi ciep³ego Pr±du Zatokowego. Przeciêtna temperatura powietrza i ¶rednie opady dla Oslo wynosz± w styczniu 5°C i 49 mm, a w lipcu 17°C i 84 mm.
Ustrój polityczny
- Norwegia jest wielopartyjn± monarchi± konstytucyjn± z jednoizbowym parlamentem - Stortingiem, który liczy 165 miejsc. G³ow± pañstwa jest król z kompetencjami ustawodawczymi i prawem do przewodniczenia obradom parlamentu. Gospodarka - Norwegia jest wysoko rozwiniêtym krajem przemys³owym. Wydobywa siê tu ropê naftow± oraz gaz ziemny, a tak¿e niewielkie ilo¶ci rud ¿elaza, miedzi, tytanu, niklu, molibdenu, cynku, o³owiu, siarki i srebra. Prawie ca³a energia elektryczna wytwarzana jest przez elektrownie wodne.
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Oslo adres: Olav Kyrres plass 1, 0244 Oslo tel. (0-04722) 555-536, 430-015, 430-161; fax 444-839 e-mail: polavd@online.no

Informacja dla tych co wybieraj± siê na najwy¿szy wodospad Norwegii
Jest wiele piêknych miejsc w Norwegii tych, które bardzo lubiê odwiedzaæ, trudno wiêc wskazaæ to najpiêkniejsze i najbardziej ulubione. Wspomnê mo¿e o miejscu ma³o popularnym ale moim zdaniem godnym odwiedzenia i zobaczenia najwiêkszego wodospadu Norwegii - Vettisfoss a zarazem najwiêkszego wodospadu Pó³nocnej Europy. Wiele biur podró¿y twierdzi, i¿ najwiêkszym wodospadem Norwegii jest wodospad Vøringfossen, lecz on ma tylko 189 m a Vettisfoss spada z wysoko¶ci 274 m. Jest to 6 pod wzglêdem wysoko¶ci spadania wody wodospad na ¶wiecie. Miejsce to jest jak wspomnia³em ma³o. popularne dla przeciêtnego turysty poniewa¿ wodospad znajduje siê w Parku Narodowym Norwegii – Jotunheimen a przez teren parku nie przebiegaj± ¿adne drogi a zatem wycieczki komercyjne tam nie docieraj±. Aby tam siê dostaæ mo¿na jechaæ oczywi¶cie z naszym biurem na wycieczki tzw. „nie standardowe”, które te¿ organizujemy. By dostaæ siê samemu, nale¿y dojechaæ najpierw do miejscowo¶ci Ovre Ardal le¿±cej na koñcu odnogi Sogne Fiordu nastêpnie w±sk± asfaltow± drog± przejechaæ przez oko³o 6 km w górê - do Hjelle. Tam, przy spektakularnie spadaj±cym (te¿ ³adnym) wodospadzie trzeba zostawiæ pojazd i pomaszerowaæ w górê doliny Vetti przekraczaj±c kilka razy mostkami hucz±c± rzekê. Szutrowa droga koñczy siê po godzinie „dobrego” marszu przy zabudowaniach schroniska. St±d ma³o widoczn± i ma³o oznakowan± ¶cie¿k±, po g³azach i osypiskach idziemy ok. pó³ godziny do Vettisfoss. Wodospad schowany jest za ska³± i wy³ania siê nagle, wówczas dochodzi siê do wyp³ywaj±cej spod niego rzeki. Druga droga jest bardziej dla „twardzieli”, ze schroniska kieruj±c siê w prawo musimy pokonaæ 2/3 drogi id±c ostro pod górê wspinamy siê by dostaæ siê na p³ask± ¶cie¿kê wiod±c± prosto do wodospadu. Wspinaczka nasza zostaje nagrodzona piêknymi widokami urokliwego a zarazem dzikiego parku Jotunheimen oraz mamy mo¿liwo¶æ obejrzenia Vettisfoss z usytuowanych po obu stronach wodospadu punktów obserwacyjnych, gdzie z góry mo¿emy podziwiaæ spadaj±ce jego wody. Jak bêdziemy mieli trochê szczê¶cia i trafimy na porê gdy promienie s³oñca bêd± wpada³y do doliny ujrzymy wówczas przepiêkna têczê powsta³± na skutek rozbryzguj±cych siê cz±stek wody z hucznie spadaj±cego wodospadu. Ze wzglêdu na tê dziko¶æ natury, niedostêpno¶æ a zarazem urokliwo¶æ no i przede wszystkim brakiem wielkiej rzeszy turystów lubiê to miejsce odwiedzaæ przynajmniej raz do roku by choæ przez chwilê mieæ kontakt z prawdziw± z natur±

Wycieczki kilkudniowe do Norwegii

Fiordy, Lodowiec, Oslo

1.dzieñ g.13:00 Zbiórka uczestników wycieczki przed biurem ul. ¯eromskiego 1, transfer do granicy, przejazd do portu Sassnitz, przeprawa do Trelleborga.
2.dzieñ Nocny przejazd wzd³u¿ zachodniego wybrze¿a Szwecji przez Göteborg do Oslo. Po drodze na granicy szwedzko-norweskiej zobaczymy Iddefjord. Krótka przerwa, przejazd wzd³u¿ fiordu wewnêtrznego Tyrifjord, dalej dolinami Hallingdal i Hemsedal do Laerdal, nocleg.
3.dzieñ g.09:00 Po ¶niadaniu, przeprawa przez Sognefjord, wyprwa na lodowiec, nocleg.
Uwaga!
Je¿eli chodzi o wej¶cie na lodowiec to oczywi¶cie nie ma obowi±zku poniewa¿ jest to fakultet.
Osoby, które nie wchodz± na lodowiec a bior± udzia³ w wyje¼dzie na lodowiec dop³acaj± 10 euro za przeprawy promowe.
Sama wyprawa na jêzor lodowca trwa ok. 5 godzin, osoby które pozostaj± maj± czas wolny w piêknym otoczeniu doliny zej¶cia lodowca
Osoby, które nie chc± jechaæ na fakultet mog± pozostaæ w miejscu nocowania.
4.dzieñ g.08:00 Po ¶niadaniu 3-godzinny rejs statkiem wzd³u¿ Sognefjord, najd³u¿szego i najg³êbszego fiordu na ¶wiecie. Przeprawa przez w±ski Neroyfjord z w±skimi wodospadami i klifami górskimi do miejscowo¶ci Gudvangen. Przejazd dolin± Aurlandsdalen do Gol i dalej do Oslo, wieczorny spacer g³ównym deptakiem stolicy i brzegiem Oslofjordu., nocleg.
5.dzieñ g.09:00 Po ¶niadaniu zwiedzanie miasta, zobaczymy m.in.: uroczyst± odprawê warty Gwardii Królewskiej, ratusz miejski, w którym wrêczana jest pokojowa nagroda Nobla, twierdzê Akerhus, Muzeum £odzi Wikingów na pó³wyspie Bygdoy, park Vigelanda, przejazd do Szwecji, do Trelleborga, przeprawa promowa do Sassnitz.
6.dzieñ ok.15:00 Przyjazd do ¦winouj¶cia.
(Program jest ramowy i mo¿e ulec zmianie.)


Fiordy, Droga Trolli, Oslo

1. dzieñ g.13:00 Zbiórka uczestników wycieczki przed biurem "Fregata", ul.¯eromskiego 1, spotkanie z pilotem- przewodnikiem, przekroczenie granicy, przejazd do portu Sassnitz. g. 17:45 Przeprawa morska do portu Trelleborg w Szwecji (ok. 4 godz.)
2. dzieñ Przejazd wzd³u¿ zachodniego wybrze¿a Szwecji przez Geteborg w kierunku Oslo. Po drodze na granicy szwedzko-norweskiej zobaczymy Iddefjord. Przejazd tunelem pod Oslofiordem, przerwa na ¶niadanie i toaletê. Przejazd dolinami Numedal i Uvdal oraz p³askowy¿ Hardangervidda do Geilo i dalej dolin± Hemsedal do Leardal, zakwaterowanie w o¶rodku wczasowym otoczonym wysokimi skalnymi górami, nocleg.
3. dzieñ Po ¶niadaniu 3-godzinny rejs statkiem wzd³u¿ Sognefjord, najd³u¿szego i najg³êbszego fiordu na ¶wiecie. Przeprawa przez w±ski Neroyfjord z wodospadami i klifami górskimi do miejscowo¶ci Gudvangen. Przejazd do miejscowo¶ci Flam, czas wolny, dla chêtnych mo¿liwo¶æ przeja¿d¿ki s³ynn± kolejk± górsk± Flam-Myrdal-Flam. Przejazd najd³u¿szym tunelem ¶wiata (24,5 km). Powrót do Leardal, nocleg.
4. dzieñ Po ¶niadaniu przeprawa przez Sognefiord, przejazd do jêzora lodowca Jostedalsbreen – najwiêkszy lodowiec sta³ego l±du Europy. Krótki postój, dalej przejazd wzd³u¿ Lusterafjorden do Lom, dalej do wioski Geiranger. Przejazd wzd³u¿ Geirangrefjordu, nastêpnie przejazd „Drog± Or³ów”, przeprawa przez Norddalsfjorden, obiadokolacja, nocleg w Valldal.
5. dzieñ Po ¶niadaniu przejazd mro¿±c± krew w ¿y³ach s³ynn± „Drog± Trolli”, przejazd dolin± Romsdalen, wzd³u¿ rzeki Rauma. Po drodze mijamy liczne urwiska skalne i wodospady. Krótka przerwa w ma³ej górskiej miejscowo¶ci Dombas. Przejazd dolin± Gundbrandsdal do Lillehammer, wizyta na terenach Olimpijskiego Parku Sportów Zimowych. Przejazd do Oslo, obiadokolacja, nocleg.
6. dzieñ Po ¶niadaniu zwiedzanie miasta, zobaczymy m.in.: uroczyst± odprawê warty Gwardii Królewskiej, ratusz miejski w którym wrêczana jest pokojowa nagroda Nobla, twierdzê Akerhus, rejs statkiem po Oslofiordzie, muzeum ³odzi Vikingów na pó³wyspie Bygdoy, park Vigelanda, przejazd na przedmie¶cie Oslo do góruj±cej nad miastem skoczni narciarskiej „Holmenkollen”. Nocny przejazd do Trelleborga, przeprawa promowa do Niemiec.
7. dzieñ ok.g.15:00 Przyjazd do ¦winouj¶cia
(Program jest ramowy i mo¿e ulec zmianie)

Norwegia w zimowej szacie - Przygoda zim±

Statki Hurtigruten - od ponad stu lat statki Hurtigruten przewo¿± pasa¿erów, pocztê i ³adunki do 34 portów wzd³u¿ norweskiego wybrze¿a, zapewniaj±c kontakt z cywilizacj± wielu odleg³ym spo³ecznosciom, szczególnie w trakcie zimy.
Nasze programy zimowe oparte s± wiêc na przewozach tymi statkami. Informacje na ten temat znajdziecie Pañstwo na kolejnych stronach. Przez ca³± zimê istnieje mo¿liwo¶æ wyp³yniêcia w d³u¿szy rejs (od 6 do 11 nocy). Statki Hurtigruten odp³ywaj± codziennie z Bergen, zatrzymuj±c siê w wielu portach wzd³u¿ wybrze¿a.

Orca safari
- Podró¿ statkiem Hurtigruten z Trondheim do Tromso ³±czy w sobie pe³ne odprê¿enie i zapieraj±ce dech w piersiach doznania, które pozostawiaj± wspomnienia na ca³e ¿ycie. W trakcie rejsu wzd³u¿ pó³nocno-zachodniej linii brzegowej Norwegii bêdziemy mieli okazjê oprócz podziwiania piêknej nieska¿onej przyrody oraz uroczych ma³ych miasteczek, przede wszystkim zobaczenia z bliska wieloryba-zabójcê. Nale¿y jednak pamiêtaæ, ¿e orki to dzikie zwierzêta, ¿yj±ce w swoim naturalnym ¶rodowisku, dlatego nie mo¿emy zagwarantowaæ obserwowania ich za ka¿dym razem .

Krab safari oraz morskie wêdkowanie w Morzu Barentsa
- Dzieñ rozpoczyna siê ¶niadaniem na molo, potem przebieramy siê w kombinezony wêdkarskie. P³yniemy do najbogatszych ³owisk na ¶wiecie i zarzucamy wêdki. Prze¿ywamy jedyn± w swoim rodzaju odysejê wêdkarsk± – po³owy gwarantowane.
Po lunchu przychodzi czas na krabowe safari. Poczujemy dreszcz emocji, jaki towarzyszy po³owom arktycznych gatunków ryb i czerwonego kraba królewskiego. Po powrocie do Mehamn mo¿emy zrelaksowaæ siê w saunie, podczas gdy szef kuchni bêdzie przyrz±dza³ przepyszn± obiadokolacjê ze z³owionych przez nas ryb. Wieczorem wsiadamy na pok³ad statku zmierzaj±cego na pó³noc do Kirkenes, sk±d jeszcze przed powrotem mo¿emy podziwiaæ uroki krajobrazu pó³nocnej Norwegii.



Waluta:
Korona norweska ( 1 NOK = ok. 0,55 PLN ¶r kurs na dz.31.12.12)
By szybko i prosto przeliczaæ przyjmujemy 1 NOK = 0,50 PLN.
Pieni±dze najlepiej wymieniæ w Polsce bo w bankach i hotelach norweskich pobierana jest prowizja. Prawie wszêdzie mo¿liwa jest wyplata pieniêdzy z bankomatów,gdy¿ s± one bardzo rozpowszechnione. Wiêkszo¶æ bankomatów akceptuje najbardziej popularne karty p³atnicze: MasterCard, EuroCard, Visa i American Express. UWAGA!!! Nie wszystkie bankomaty akceptuj± karty Maestro. Z p³aceniem kart± nie ma problemu, gdy¿ wiêkszo¶æ placówek handlowych akceptuje standardowe karty p³atnicze, takie jak VISA czy MasterCard.

Ceny
Skandynawia jest regionem stosunkowo drogim a jak na pó³nocnoeuropejskie standardy Norwegia jest krajem bardzo drogim. Jednak¿e s³ynna, norweska dro¿yzna powinna byæ raczej kojarzona z wysokimi cenami niektórych artyku³ów, od ksi±¿ek po piwo (40 NOK), papierosy (60 NOK) i alkohol, nie za¶ z podstawowymi ¶rodkami jakie potrzebne s± do prze¿ycia przeciêtnemu podró¿nikowi.
Przyje¿d¿aj±c do Norwegii,lepiej zapomnieæ o przeliczeniu wszystkiego na z³otówki,bo inaczej trudno bêdzie siê zdecydowaæ na jakikolwiek zakup,gdy¿ ka¿da rzecz oka¿e siê za droga. Uwaga Panie! Wycieczka na fiordy to wycieczka typowo krajoznawcza, gdzie mamy mo¿liwo¶æ podziwiania przepiêknych widoków, krajobrazów, mamy mo¿liwo¶æ bezpo¶redniego kontaktu z natur±, cisz± i spokojem. Przepraszamy, ¿e w programie nie ma du¿o czasu na zakupy bo i po co, przecie¿ tam jest tak drogo (dbamy o kieszenie mê¿ów). Proszê siê jednak tak bardzo nie martwiæ, bo przewidzieli¶my trochê czasu wolnego na zakupy (ale tylko trochê) – w Oslo. Oprócz koron na op³aty dodatkowe (wstêpy -wg.programu)zalecamy kieszonkowe (bez szaleñstw i bez sklepów): Norwegia – 400 NOK, Dania – tylko to co na promie.Na promach nie ma sklepów "strefy wolnoc³owej" s± tylko sklepy z towarami nie objêtymi podatkiem VAT. Wysokie Norweskie ceny s± znane w ¶wiecie, przesad± jednak bêdzie zabieranie ca³ego prowiantu z Polski. Normalne s± tam np. ceny makaronów, ry¿ ju¿ jednak sporo dro¿szy ni¿ w Polsce. Warto z pewno¶ci± zabraæ wszystkie dodatki jak sosy, zupy w proszku i s³odycze, a resztê kupowaæ na miejscu. Ceny chleba wahaj± siê od 4 do 10 z³. Najtañsze produkty oferuje sieæ Rema 1000 i RIMI, nieco dro¿sze s± Coop i Kiwi.
Przyk³adowe ceny w Norwegii
Sklep spo¿ywczy (ceny w markecie RIMI) chleb – 10-25 kr mleko – 9-13 kr / litr dro¿d¿ówka – 6 kr jogurt ma³y – 4 kr piwo 0.33 l – 20-45 kr jogurt litr – 11-15 kr Coca-Cola 4x1.5 litra – 45 kr ciastka – 10-25 kr pocztówki – 5-8 kr znaczek do Polski – 9 kr Typowe pami±tki: ³o¶ pluszowy – 55-80 kr (ma³y) troll – 100-250 kr (zale¿nie od wielko¶ci) ³o¶ pluszowy – 110-140 kr (du¿y) kubeczki z nadrukami – 40-100 kr swetry norweskie – od 800 kr album ze zdjêciami – 99-139 kr W mie¶cie sa³atka – 40 kr kebab – 40 kr hot-dog – 30 kr danie w restauracji – od 70 kr pizza – ok. 90 kr


DANIA
Dania to wyspiarskie królestwo (446 wysp) zachwyca sw± portow± stolic± Kopenhag± oraz przypomina swym symbolem - Syrenk± - Warszawê. Port z Syrenk±, piêkny pa³ac królowej Ma³gorzaty, kamieniczki nad kana³em oraz browar Carlsberg to obowi±zkowe punkty programu w mie¶cie Andersena.

Kiedy jechaæ, podró¿
Daniê praktycznie mo¿na zwiedzaæ ca³y rok a zw³aszcza Kopenhagê, gdzie klimat i temperatury s± podobne jak na naszym zachodnim wybrze¿u. Pogoda w Danii jest zmienna, lecz rzadko bywa surowa. Od wrze¶nia do listopada bywa wietrznie i deszczowo, miesi±ce zimowe czêsto przynosz± umiarkowany mróz i opady ¶niegu. Choæ dzieli nas od Danii morze Ba³tyckie to ze ¦winouj¶cia do Kopenhagi w linii prostej jest tylko ok. 200 km, co czyni, i¿ ¦winouj¶cie jest idealnym miejscem do krótkich jednodniowych wycieczek, zw³aszcza dla tych co przebywaj± na wypoczynku nad piêknym polskim wybrze¿em. Najszybciej i najtaniej dotrzeæ do Danii mo¿na z naszym biurem, jad±c do Rostoku (Niemcy) i przeprawiaj±c siê promem przez najwê¿sze miejsce na Ba³tyku do Gedser, gdzie po krótkiej przeprawie promowej(ok.1,45 min) rozpoczyna siê nasza przygoda ze Skandynawi±. W czasie jazdy przez duñskie wyspy i dziêki naszym dobrze przygotowanym pilotom poznajemy historiê, przyrodê, kulturê, obyczaje i zwyczaje panuj±ce w Królestwie Duñskim.

Któr± wycieczkê wybraæ?
Proponujemy Pañstwu 4 podstawowe warianty jednodniowych wycieczek autokarowo-promowych
I. Wycieczka do Kopenhagi(001/F)
Jest to wycieczka na której du¿o czasu po¶wiêcamy g³êbszemu poznaniu stolicy Danii.Wycieczkê tê polecamy dla ludzi którzy pragn± mieæ trochê czasu by po¶wiêciæ go indywidualnym spacerom romantycznymi uliczkami Kopenhagi lub "polataæ" po sklepach.
II. Wycieczka do Kopenhagii Safari ZOO (010/F/ZOO)
Na wycieczce tej prócz zwiedzania Kopenhagi mamy mo¿liwo¶æ odbycia podró¿y w Parku Safari Knuthenborg - jednego z najwiêkszych parków safari w Europie. Wycieczkê tê szczególnie polecamy dla rodzin z dzieæmi.
III. Wycieczka do Szwecji i Kopenhagi z przejazdem mostem Oresund Malmö(001/m/F)
Dania i Szwecja w jednej wycieczce oraz przejazd jednym z najd³u¿szych po³±czeñ miêdzy brzegami (ok. 17 km,tunel,sztuczna wyspa,most)nad cie¶nin± Oresund oraz odbywamy wizytê w trzecim co do wielko¶ci mie¶cie Szwecji Malmö.
IV. Wycieczka do Szwecji i Kopenhagi(002/F)
Jest to wycieczka w ktorej równie¿ zwiedzamy Kopenhagê i Malmö oraz dodatkowo krótko i tylko zewnêtrznie zwiedzamy zamek Hamleta w Helsingor. Ze wzglêdu na to, i¿ zamek ten jest znacznie oddalony od Kopenhagi musimy nadrobiæ na ca³ej trasie ok. 150 km. Czas ten zu¿ywamy kosztem zwiedzania Kopenhagi w ktorej jeste¶my bardzo krótko. Wycieczkê tê polecamy jedynie dla osób lubi±cych szybkie i intensywne lecz krótkie zwiedzanie.

Waluta
Jednostk± monetarn± w Danii jest korona duñska (DKK), gdzie korona to 100 ore.
Korona duñska(1DKK=ok.058 PLN)
Obiegowe banknoty s± warto¶ci 50 DKK, 100 DKK, 200 DKK, 500 DKK i 1000 DKK, a monety 20 DKK, 10 DKK, 5 DKK, 1 DKK oraz 50 öre i 25 öre. Euro sta³o siê walut± Unii Europeiskiej 1 stycznia 1999, jednak Dania zdecydowa³a siê nie wprowadzaæ EURO we w³asnym kraju. Czê¶æ banków w Kopenhadze jest czynna w dni powszednie do 17.00, a liczne punkty wymiany walut do 22.00. Posiadacze kart kredytowych mog± pobraæ duñsk± walutê w bankomatach, znajduj±cych siê w dostêpnych i uczêszczanych miejscach. Miêdzynarodowe karty kredytowe (American Express, DINERS, EUROCARD, VISA, CIRRUS, MASTERCARD) s± powszechnie uznawane w hotelach, restauracjach i sklepach, podobnie jak Euroczeki i czeki podró¿ne, które jednak najkorzystniej jest wymieniæ na miejscow± walutê w bankach. Czeki osobiste nie s± akceptowane.

KUCHNIA

Tradycyjne potrawy duñskie oparte s± na miêsie i rybach: wo³owina, cielêcina, drób i wieprzowina wystêpuj± w jad³ospisie równie czêsto co ³oso¶, wêgorz, p³astuga czy dorsz. Ich kombinacje podawane s± z ziemniakami oraz innymi, zwykle gotowanymi, jarzynami. Restauracje serwuj± posi³ki po do¶æ wysokich cenach, szczególnie wieczorem, a przy tym czêsto zupe³nie nie uwzglêdniaj± potrzeb wegetarianów. S± jednak i takie miejsca, w których kosztowanie duñskich potraw nie powinno zaszkodziæ ani zdrowiu, ani portfelowi. Choæ duñska ¿ywno¶æ nie nale¿y do tanich, jest wiele sposobów takiego u³o¿enia jad³ospisu, by by³ on oszczêdny, a przy tym zdrowy i urozmaicony. Podobnie ma siê rzecz z napojami. Dania, jako jedyny kraj skandynawski wolny od uprzedzeñ w stosunku do alkoholu, jest rajem dla amatorów kieliszka, tak z powodu szerokiego wyboru trunków, jak i du¿ej ilo¶ci miejsc, w których mo¿na siê nimi raczyæ. Tury¶ci przybywaj±cy do Danii z abstynenckiej Szwecji lub Norwegii mog± doznaæ szoku. Spo¿ywanie alkoholu jest tu nie tylko ca³kowicie dozwolone, lecz zupe³nie normalnym obrazkiem jest widok przechodniów popijaj±cych piwo z butelki na ulicy. Choæ przesada w spo¿yciu alkoholu nie jest mile widziana, mo¿na odnie¶...


 

Wycieczka do legolandu

Od 190 PLN
 

Wycieczki do laponii - NIEZWYK£A LAPONIA Z FREGAT¡

 

Wycieczki do Norwegii - Norwegia w zimowej szacie

Od 3850 PLN
 

Rejsy statkiem do skandynawii

 

Wycieczka do Skandynawii - Norwegia Oslo oraz Dania Kopenhaga. Gor±co zapraszamy

 

Droga Troli - Wycieczka do Norwegii - Oslo - Fiordy - Przygoda

 

Rejs po morzu ¦ródziemnym - 8-dniowy

 

Rejs wycieczkowy po morzu ¦rudziemnym

 

”Meet Santa” to oferta skierowana zw³aszcza dla rodzin z ma³ymi dzieæmi, które zawsze marzy³y, aby nie tylko odwiedziæ Miko³aja z Laponii, ale równie¿ zamieszkaæ w samym sercu krainy zorzy... na krêgu polarnym...w wiosce samego Miko³aja, tu¿ obok Jego biura !

 

Wycieczka - Szlak Pielgrzymów do ¶w. Olafa

 
Program wycieczki:

Dzieñ 1

21:00 spotkanie z przewodnikiem na Terminalu Promowym w ¦winouj¶ciu, zaokrêtowanie na promie; godz. 22:30 wyj¶cie promu ze ¦winouj¶cia do Ystad, dyskoteka, nocleg.

Dzieñ 2 06:30 przyj¶cie promu do Ystad..........................

 

Nocujemy w ¦winouj¶ciu w apartamencie a bawimy siê w  Tropical Island

Od 299 PLN